Evropsko prvenstvo 2021ReprezentacijaSenioriSlike

Bez šanse za drugi krug, u srijedu protiv Bjelorusije

Nije uspjela naša reprezentacija da ponovi ono što je uradila prije dvije godine u Holandiji - iako je u prva dva seta utakmice protiv Češke pružila svoju najbolju partiju u Ostravi, domaćin se revanširao za poraz na prethodnom Evropskom prvenstvu i slavio sa 3:0

Nije uspjela naša reprezentacija da ponovi ono što je uradila prije dvije godine u Holandiji – iako je u prva dva seta utakmice protiv Češke pružila svoju najbolju partiju u Ostravi, domaćin se revanširao za poraz na prethodnom Evropskom prvenstvu i slavio sa 3:0. Na taj način Crna Gora je izgubila šanse za prolaz u drugi krug, ali predstoji još sjutrašnja utakmica protiv Bjelorusije, a pobjeda na oproštaju od šampionata Starog kontinenta bila bi lijepa utjeha i za igrače i za stručni štab. Uostalom, pobjedom smo se oprostili i od EuroVolley-a 2019. godine…

Evo šta je poslije meča sa Češkom izjavio naš selektor Veljko Bašić:

Protiv Češke je počela je standardna postava naše reprezentacije: tehničar Rajko Strugar, korektor Miloš Ćulafić, primači servisa Vojin Ćaćić i Marko Vukašinović, srednji blokeri Blažo Milić i Ivan Ječmenica i libero Nikola Lakčević. Ovog puta naši su od starta zaigrali daleko bolje nego na prethodnim mečevima, nisu dozvolili da protivnik odmah napravi razliku, već se igralo poen za poen, da bi naš tim prvi napravio dva razlike i poveo 4:2. Česi su izjednačili na 7:7, Crna Gora povela 10:8, a domaćin poravnao na 11:11. Prvi put Češka je povela 15:14, pa je naš selektor Veljko Bašić zatražio tajm-aut. Naša reprezentacija je opet povela 17:16 – Miloš Ćulafić je sjajno servirao, a Blažo Milić, poslije lošeg prijema protivnika, smečovao prvu loptu. Imali smo čak i kontru za 20:18, ali nismo je iskoristili, pa su nas rivali kaznili i prešli u vođstvo od 20:19, a Bašić zatražio novi odmor. Iz sjajne odbrane (blistao Nikola Lakčević), kojom smo spriječili kontru, Ćulafić je prošao za 21:21, potom smo prokockali kontru, ali Česi su pogriješili servis, pa prestupili (Rajko Strugar je signalizirao da se traži “čelendž”, Bašić to uradio i poen je pripao nama) za set loptu na 24:23! Drugu set loptu Česi su nam poklonili servisom, a mi uzvratili greškom na servis. Vojin Ćaćić je, međutim, donio treću, ali mu se pri realizaciji ispriječio trojni blok. Domaćin je svoju prvu set loptu stekao pri rezultatu 27:26, potom imao još jednu, a treću iskoristio za 28:30.

U drugom setu Česi su poveli 2:0, Crna Gora uzvratila i izjednačila na 3:3, pa prvim tempom Milića povela 6:5. Našim “pecanjem” rival je preuzeo vođstvo, isto se desilo i na drugoj strani, a fenomenalna odbrana Milića, nažalost, ostala je bez rezultata kada smo mogli da povedemo dva razlike. Nakon toga prednost je išla na jednu ili drugu stranu, ali ne više od jednog poena, sve dok Višava nije ubacio dva asa skraćenim servisima, a njegov tim poveo 14:12. Nekoliko grešaka u procjeni prilikom prijema i napada naših igrača omogućilo je Češkoj da povede 18:13, pa 20:14 i Bašić je zatražio predah. Njegovi igrači reagovali su sa dva vezana poena, pa je reagovao i selektor Čeha Jirži Novak. I on je pogodio – njegov tim osvojio je tri poena zaredom i poveo 23:16. Kada je Crna Gora smanjila na 23:19, češki selektor je opet trežio tajm-aut, ovog puta bezuspješno – poslije flot servisa Strugara, naši igrači osvojili su još tri poena (dva fantastična bloka Ivana Ječmenice), smanjili na 23:22, ali do potpunog preokreta nije se moglo – domaćin je iskoristio prvu set loptu i taj dio igre dobio 25:23.

Na krilima srećno dobijena dva seta, Češka je u trećem povela 4:0, a Bašić reagovao tajm-autom. Smanjili smo na 5:3, a kada se protivnik ponovo odlijepio na 12:7, opet je reagovao naš selektor. Ali, puni samopouzdanja domaći igrači potpuno su zagospodarili terenom, sve im je polazilo za rukom, stekli su ogromnu prednost (17:8), pa je meč praktično bio gotov. Bašić je tada zamijenio kapitena Ćaćića i umjesto njega uveo mladog Ivana Zvicera, a umjesto Ćulafića, na poziciju korektora ušao je Milutin Pavićević.

Kapiten Vojić Ćaćić poslije meča sa Češkom je rekao:

Crna Gora – Češka 0:3 (28:30, 23:25, 10:25)

Ostrava – “Ostravar arena”. Gledalaca: 2.000. Sudije: Rikardo Fereira (Portugal), Igor Porvaznik (Portugal).

Crna Gora: Minić, Babić, Zvicer, Strugar 1, Ćaćić 9, Lakčević (libero), Ćinćur (libero), Milić 2, Vukašinović 9, Ječmenica 7, Ćulafić 15, Peruničić, Pavićević, Dubak.

Češka: Monik (libero), Hadrava 16, Fefer (libero), Zajiček 1, Finger 2, Patočka, Licek, Galabov 13, Bartoš, Vašina 18, Janouč, Bartunek, Sedlaček 7, Polak.