Kvalifikacije za EP (odbojkaši)ReprezentacijaSlike

Drama u Tbilisiju pripala Grčkoj, Crnoj Gori važan bod

Velika borba koju je crnogorska odbojkaška reprezentacija vodila sa Grčkom završila se porazom od 3:2, ali je nagrađena bodom koji bi mogao da bude presudan da naša reprezentacija izbori drugi uzastopni nastup na Evropskom prvenstvu. Grčka je zasluženo osvojila dva, ali s obzirom da se naredni turnir igra u Podgorici, ubjedljivija pobjeda nad Grcima bi našoj selekciji donijela prvo mjesto u grupi, a bilo koja bi praktično garantovala  odlazak na EP bar kao jedna od pet najboljih drugoplasiranih timova, naravno, uz pobjede nad Azerbejdžanom i Gruzijom.

Naši su poveli 7:5, Grci izjednačili na 7:7, a onda naš tim ponovo stekao dva poena razlike, sjajnim blokom Blaža Milića, odbranom Vojina Ćaćića i Nikole Lakčevića, te smečom Aleksandra Minića. Izvanredan as Ivana Zvicera donio je Crnoj Gori prvi put tri poena prednosti (13:10), da bi Ćaćić povećao na četiri (16:12). a grčki selektor Dimitrios Andreopulos zatražio tajm-aut. Ali, čak tri uzastopna bloka tada je postavio Blažo Milić, prednost je porasla na pet poena (19:14), a Grci opet zatražili odmor. Međutim, opet je Milić postavio “zid”, za četvrti uzastopni blok i 20. poen izabranika Veljka Bašića, potom je Milić sjajno plasirao, jednom je to uradio Zvicer, a drugi put je raspalio po lopti, pa je Crna Gora iskoristila prvu set loptu i ujedno stekla najveću prednost u tom dijelu igre, 25-17. Kad već nije mogao da pomogne na terenu, Marko Bojić je bio najglasniji u podršci saigračima.

Prvi dio drugog seta bio je vrlo sličan prvom, Crna Gora je povela dva razlike (9-7), Grčka odmah izjednačila na 9:9. Pri rezultatu 13:12 za naš tim, Ivan Zvicer je u kontri smečovao u polje Grčke (pokazao je snimak našeg statističara Ajkuta Ajdina), ali je glavni sudija uvažio mišljenje linijskog i dodijelio poen Grčkoj. Sjajan poen Minića nakon duge razmjene za 16:15, Grci su amortizovali sa tri njihova, od kojih je jedan bio naša greška na servisu, drugi nesporazum, a treći blok Grka, za 18:16. Potom je proradio do tada očajan servis rivala, stekli su tri poena prednosti, a Bašić i drugi put u kratkom vremenu pozvao igrače da ih smiri. Nije pomoglo. Grčka je povela 23:18, a naš selektor zamijenio tehničare, odmorio u prvom setu odličnog Rajka Strugara, a uveo Nikolu Lakonića. Ipak, Grci su iskoristili prvu set loptu za 25:20 i izjednačili rezultat.

Crna Gora je u trećem setu prvi put povela sa tri razlike (8:5), Grci se vratili na kratko, ali nošeni navijanjem svojih saigrača koji nisu bili na terenu, Ćaćić i drugovi opet su došli na 12:9, a grčki selektor zatražio tajm-aut. Pomogao im je, izjednačili su na 13:13, a za istim je posegao i Veljko Bašić. Grci su bili u naletu, naši igrači griješili kada se lomio rezultat seta, pa je selektor Crne Gore opet zatražio odmor, kod rezultata 18:15 za protivnika. Ni to nije dalo rezultat, blok rivala bio je neprobojan, pa su uzeli još tri poena zaredom, za 21:15. Bilo je i 23:16, ulazio je i Miloš Kosović da servira, ali je Grčka privela kraju posao u trećem setu rezultatom 25:19.

I u četvrtom setu Crne Gora je povela sa tri poena razlike (5:2), ali su Grci izjednačili već na 6:6. Potom je igra bila izjednačena, sve dok naš tim nije stekao istu prednost (16:13), a Grci otišli na tajm-aut. Vratili su se kao preporođeni, najbolji grčki igrač Protopsaltis je bio sjajan, pa je na 16:16 Bašić tražio predah za naše. U pravo vrijeme, jer je Ćaćić osvojio dva poena za 18:16. Ipak, uzvratili su Grci sa tri poena, preokrenuli rezultat na 19:18 za njih i crnogorski selektor opet je tražio tajm-aut. Finiš je bio paklen, ali kada je bilo najvažnije poentirao je Ivan Ječmenica, a Blažo Milić prvu set loptu blokom pretvorio u izjednačenje – 25:23 u tom dijelu igre.

U petom, odlučujućem dijelu igre arbitri su Grčkoj poklonili poen za 6:4, a to kao da je razljutilo naše momke, pa su uzeli tri poena zaredom, od kojih posljednji as Rajka Strugara. Međutim, tajm-aut Grčke je poremetio našeg tehničara i sklonio ga sa servisa, ali je Crna Gora na promjenu strana otišla sa poenom prednosti. Fenomenalni servis Ćaćića, pa smeč Zvicera, donijela su dva poena viška, ali je “pecanje” naših spriječiti veću seriju. Ipak, Minić je sjajno blokirao, potom Zvicer smečovao, ali su Grci ipak izjednačili na 11:11, pa preokrenuli na 12:11. Potom je dugačak poen pripao Crnoj Gori, a Zvicer bombom za as, donio vođstvo od 13:12. Tajm-aut ga je presekao, ali Vojin Ćaćić je projektilom iz smeča donio prvu meč loptu našoj selekciji. Na servis je ušao Luka Babić, ali naš blok nije odradio posao. Loš napad i Grci su preokrenuli na 15:14, a onda “kuvanjem” iskoristili njihovu prvu meč loptu.

Crna Gora – Grčka 2:3

(25:17, 20:25, 25:19, 25:23, 14:16)

Tbilisi – “Važa Kačarava Volleyball Arena”. Igrano bez prisustva publike.

Sudije: Medvid (Ukrajina), Dobrev (Bugarska).

Crna Gora: Minić 22, Kosović, Babić, Zvicer 12, R. Strugar 3, Ćaćić 18, Radonić, Lakčević, Bojić, Milić 7, B. Strugar, Ječmenica 8, Pavićević, Vlahović.

Grčka: Zisis, Zupani 12, Kocakis, Stivačtis 2, Petreas 6, Papangelopulos, Kokinakis, Kumentakis 20, Kasampalis, Vulkidis 9, Andreopulos, Raptis, Protopsaltis 23, Milis 8.