Evropsko prvenstvo 2019GalerijaSlikeVideo

Istorijska pobjeda Crne Gore (FOTO)

Fenomenalnom igrom crnogorska odbojkaška reprezentacija savladala je u Roterdamu Estoniju sa 3:0 (25:23, 30:28, 25:23), u drugom kolu grupe D Evropskog prvenstva i tako zabilježila istorijsku, prvu pobjedu na evropskim šampionatima. Naši momci odigrali su besprekorno, bili bolji, pametniji, koncentrisaniji, naročito kada su se odlučivali setovi.

Statistika

Prvi set obilovao je uzbuđenjima, reprezentacije su se smjenjivale u vođstvu, a prvi su do dva poena prednosti došli Estonci – 9:7. Međutim, Ćulafić je bio snezaustavljiv, a sjajnim blokom Ječmenica je našoj selekciji donio izjednačenje 15:15. Ubrzo je, međutim, Estonija povela sa 20:17, ali tajm-aut Veljka Bašića urodio je plodom, pa je blokom Rajka Strugara Crna Gora ponovo izjednačila (20:20). Marti Jukami je ušao samo da servira i odradio svoj posao tako što je Estonija povela sa 23:21, ali je, nakon greške iz servisa našeg rivala, Strugar pokazao da je izuzetno raspoložen – prvo je odservirao as, a onda još dva sjajna servisa i Crna Gora je dobila prvi set na Evropskom prvenstvu (25:23).

U drugom setu Estonija je povela 3:1, ali je naša selekcija odgovorila i preokrenula na 4:3, a ubrzo zatim i povela 9:5, nakon pogrešne rotacije Estonaca. Tu nije bio kraj, naši su se potpuno opustili, proradio je blok, Marko Bojić nekoliko puta sjajno smečovao, pa je ubrzo na semaforu stajalo 13:7.  Estonija se, ipak, nije predavala, pa je poslije nekoliko sjajnih servisa Tepana smanjila na 14:13, a na talasu stečenog samopouzdanja preokrenula na 18:16. Ćulafić je izjednačio na 18:18, imali smo i kontru, ali nijesmo je iskoristili, da bi Estonci blokom došli do dva, a poslije sjajnih servisa Tahta i do četiri poena prednosti – 23:19. Ali kada je Taht poslao loptu u aut, nastala je drama. Ćulafić je imao sjajan smeč, Ćaćić servirao as, a nakon toga Bojić sjajno blokirao za izjednačenje 23:23. Estonci su do prve set-lopte došli nakon greške Ćaćića iz servisa, ali je spasao Bojić, dok je drugu neutralisao Ćaćić , a obojica su to uradili iz veoma teških pozicija. Poslije servisa Ćulafića, smeč Estonaca završio je u aut, što je značilo i prvu set-loptu za Crnu Goru. Nijesmo je iskoristili, ali Ćulafić, Bojić, Ječmenica i na kraju kapiten Ćaćić okončali su dramu u drugom setu u našu korist rezultatom 30:28.

Kruna fantastične partije naših momaka uslijedila je u trećem setu – Crna Gora je tokom čitavog seta gazila rivala, stalno vodila sa pet-šest poena razlike, a na kraju ga i pregazila, iako su Estonci uspjeli da smanje na 24:23. Ali, već naredni poena označio je da veliko slavlje može da počne.

Neopisivoj radosti naših igrača i navijača pridružili su se i domaći gledaoci, a Holanđani su više puta u samoj završnici  skandiranjem „Montenegro“ pružili podršku našim momcima.

Crna Gora je u nedjelju slobodna, a u ponedjeljak od 17 časova igra susret trećeg kola protiv Ukrajine.