FIVBSvjetsko prvenstvo

Odbojkaši Italije najbolji na svijetu! (FOTO)

Italija je šampion svijeta u odbojci. U finalu planetarnog šampionata u Katovicama, Azuri su savladali domaćinu Poljsku rezultatom 3:1 (22:25, 25:21, 25:18, 25:20). Ovo je njihovo prvo svjetsko zlato još od 1998. godine.

U prvom setu sve je relativno bilo u egalu do rezultata 16:15 za Italiju. Azuri su zaigrali bolje u tom periodu meča i otišli na velikih 21:17. Međutim, Poljaci se vraćaju sa tri vezana poena. Italija je osvojila poena za 22:20, ali onda domaćini planetarnog šampionata osvajaju pet poena zaredom i dolaze do prvog seta.

Nije to pokolebalo Italiju, iako je Poljska na startu drugog dijela povela 3:0. Međutim, vratili su se brzo i do skora 20:20 nijedna ekipa nije imala ozbiljniju prednost. Azuri su vezali tri poena, poveli 23:20 i tu prednost nisu ispustili.

Nastavili su azuri u istom ritmu i u trećem setu. Nije na njih uticala sjajna atmosfera, koju su stvorili domaći navijači.

Presudan momenat u ovom dijelu igre desio se kada je Italija na 17:15 vezala tri poena i otišla na 20:15. Izabranici Nikole Grbića praktično su predali ovaj set i Italija je povela 2:1.

Sve je funkcionisalo besprekorno u igri Italijana. Posle izjednačenog starta četvrtog seta, osvojili su četiri poena i otišli na 10:6. Stečenu prednost su bez mnogo problema održavali i na kraju potpuno zasluženo stigli do velike pobjede i titule šampiona svijeta.

Odbojkaši Brazila osvojili su bronzanu medalju pobjedom protiv Slovenije nakon četiri odigrana seta. Brazil je u borbi za treće mjesto slavio rezultatom 25:18, 25:18, 22:25, 25:18.