Evropsko prvenstvo 2019

Poraz od Ukrajine

Crnogorska odbojkaška reprezentacija poražena je u Roterdamu od Ukrajine rezultatom 3:1 (19:25, 25:18, 25:15, 25:19), u trećem kolu grupe D Evropskog prvenstva. Naša selekcija, međutim i dalje ima šanse da se plasira u drugi krug – za to nam je potrebna pobjeda nad Češkom u posljednjem kolu takmičenja po grupama.

Statistika

Na krilima trijumfa protiv Estonije, Crna Gora je sjajno otvorila meč, a sredinom prvog seta, zahvaljujući dobrom servisu Miloša Ćulafića, te poenima Vojina Ćaćića, Ivana Ječmenice i Marka Bojića stekla tri poena prednosti (12:9), a nešto kasnije i svih pet (21:16). Ukrajinci su smanjili na 21:19, da bi nakon toga naša reprezentacija nanizala četiri poena i osvojila set.

U tim trenucima ništa nije nagovještavalo da bi Ukrajina mogla da preokrene tok meča, a upravo se to desilo. Ukrajinci su poveli 5:2, naš selektor Veljko Bašić zatražio tajmaut, ali nije bilo reakcije, pa su naši protivnici vezali još tri poena. Set je već tada bio riješen, a Bašić je šansu ukazao Blažu Miliću umjesto Ječmenice, Marku Vukašinoviću umjesto Marka Bojića, te Božidaru Ćuku umjesto Vojina Ćaćića. Set je završen rezultatom 25:18 za Ukrajinu.

Slična priča ponovila se i u trećem setu, kada je Ukrajina pri rezultatu 3:3 vezala tri poena. Bašićevi puleni, međutim, postepeno su smanjivali razliku i pri rezultatu 11:12 imali kontru za izjednačenje. Nisu uspjeli i zato su kažnjeni sa čak osam uzastopnih poena Ukrajinaca i set je bio prelomljen.
U četvrtom setu Ukrajina je povela 4:1 i tu prednost održavala do rezultata 9:6, pri čemu su naši igrači propustili kontru za 7:7. Onda je Ćulafić odigrao simultanku sa smečom i dva asa, a Ukrajinci jednom napravili prelaz, pa je Crna Gora povela 10:9, a ubrzo i 12:10. Ali, pri rezultatu 17:15 za „crvene“, stvari je u svoje ruke preuzeo nezaustavljivi Plotnicki, koji je odservirao tri asa u seriji od šest poena Ukrajine. Pitanje pobjednika tada je riješeno.

U našem timu najefikasniji je bio Vojin Ćaćić sa 16 poena, dok je Miloš Ćulafić uknjižio jedan manje.

Crnogorska ekspedicija se poslije utakmice preselila u Amsterdam, gdje će odigrati posljednja dva meča u grupi – u utorak protiv svjetskog prvaka Poljske od 17 časova i u četvrtak protiv Češke od. Utakmica sa Češkom biće odlučujuća za prolaz u drugi krug – pobjednik prolazi u osminu finala i seli se u belgijski Antverpen.